Jak przesyłać list przewodni i życiorys w wersji elektronicznej
Podkreślmy raz jeszcze: nie należy żadnych dokumentów aplikacyjnych przesyłać z adresu e-mail obecnego pracodawcy, ponieważ mogłoby to zostać słusznie odebrane jako brak lojalności i wykorzystanie środków pracodawcy do prywatnych celów. Zakładając prywatną skrytkę e-mail należy w jej nazwie użyć swojego nazwiska lub jego skrótu.
Przesyłając list przewodni oraz życiorys lub dodatkowo inne wymagane dokumenty w wersji elektronicznej, nie wolno zapomnieć o wypełnieniu pola „Temat“ („Subject“). Należy podać całą nazwę stanowiska z ogłoszenia oraz swoje nazwisko, bez znaków diakrytycznych. Niektóre serwery (przede wszystkim zagraniczne, np. Yahoo) mogą mieć problem z polską czcionką i do adresata dotrze nieczytelna mieszanina znaków.
Porady w jaki sposób najlepiej napisać list przewodni i życiorys, można znaleźć pod linkami: Jak prawidłowo napisać list przewodni, i Jak prawidłowo napisać życiorys.
Wysyłane przez nas materiały powinny być opracowane w standardowym formacie, np. MS Word. Jeżeli chcemy zachować format, zalecamy również użycie formatu Rtf.
Jeżeli nie jest to jednoznacznie wymagane, nie należy załączać do życiorysu żadnych fotografii, kopii świadectw, itp. Jeżeli jest to wymagane, należy użyć standardowego formatu, np. JPEG. Załączone pliki należy jednoznacznie i wyraźnie nazwać.
Przed odesłaniem dokumentów należy sprawdzić je dobrym i aktualnym programem antywirusowym. Jeżeli do wybranej firmy przyjdzie e-mail z wirusem, zabezpieczenie systemu może go usunąć. W najlepszym przypadku system poinformuje adresata , że wiadomość dostał i że jest objęta kwarantanną.